Bodhran - Šamanský buben
Co je to bodhrán?
J.Lašťovička

Bodhrán je vyroben z dřevěného (překližkového) kruhového rámu, přes který je natažena zvířecí kůže. Bodhrány jsou většinou vyráběny z kozí kůže, méně obvyklá je ovčí nebo psí kůže. Existují i moderní výrobci bodhránů, kteří používají oslí, jelení nebo hovězí kůže. Popsané tradiční metody přípravy kůže zahrnovaly její zahrabání do jílu na šest týdnů a potom její máčení v řece, čímž byly odstraňovány chlupy.
U původních nástrojů se vyskytoval také příčný dřevěný kříž, který vyztužoval dřevěnou konstrukci aby se nekroutila. Moderní metody výroby eliminovaly nutnost tohoto prvku, takže většina výrobců ho už nepoužívá. Nicméně někteří stále vyrábějí bodhrány s výztužným křížem nebo jen s jednou příčnou výztuhou. Ta potom pomáhá i při držení nástroje při hraní. Patrně největším přínosem moderní doby je laditelný bodhrán. Šest až osm ladících šroubů pohybuje kruhem, který tlačí proti kůži a umožňuje tak bubeníkovi napínat nebo povolovat kůži a měnit ladění v závislosti na vlhkosti prostředí. U bodhránů které nemají tuto vymoženost je nutné udržovat optimální napnutí kůže jejím neustálým navlhčováním. Tím se dosahuje vyššího nebo nižšího zvuku bubnu.
Styl
a způsob hry na bodhrán je značně rozmanitý. Nejběžnější je používání
dvoustranné paličky (viz obrázek různých tvarů paliček), která se drží
různým způsobem, ponejvíce jako tužka uprostřed. K úderům se potom
používají oba konce paličky střídavě nebo nepravidelně. Někteří
bubeníci drží paličku za jeden konec a používají pouze jeden konec na
bubnování. Na bodhrán se samozřejmě dá hrát také samotnou rukou.
Kůže u dražších nástrojů je zdobená různými keltskými ornamenty nebo
kresbami. Průměrný bodhrán můžete dnes koupit v Irsku či Anglii asi tak
za padesát liber.
J.Lašťovička
Šamanský buben
Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pod pojmen šamanský buben si člověk může představit hodně variant, ale většinou je myšlen irský buben bodhrán. Je to buben s průměrem 30-60cm vysoký 8cm potažený jelení kůži. Bodhran se drží v levé ruce a hraje se na něj pravou rukou paličkou. Je možné mít oboustranou paličku a hrát dvoj rytmus např. i o hranu bubnu.
To čím se šamanský buben liší např. od takového djembe je, že má opravdu velký podíl vysokých frekvencí, které u dobře vysušeného a napnutého bubnu doznívají několik sekund po úderu a mohou připomínat tibetskou mísu. Druhá věc je velká hlasitost, když do toho člověk pořádně bouchne tak to přeřve 10 djembe. Ve skupinové hře se na něj hraje většinou základní rytmus, takový kopák, buben je velmi dynamický, takže se tímto buben dá zcela ovládat atmosféru a rychlost skladby. Šamanský buben je také velmi směrový, je to jako reproduktor, je to slyšet nejlépe proti němu. Šamanský buben má navíc dvě strany, takže vysílá do dvou směrů.
Komentáře
Přehled komentářů
v Irsku som si kupila bohdran a chcem sa nan naucit hrat, ale neviem ako na to, nepoznate nejake vyukove cd alebo dvd?
Bodhrán
(keliška, 5. 9. 2008 20:32)Ahoj, moc pěkné stránky.Já miluju severskou hudbu.Myslím si ale,že by bylo dobré zmínit se o Seanu McCannovi.Je to jeden z nejlepších hráčů na bodhrán. :)
ako sa naucit hrat na bohdran?
(Kucerova Evka, 22. 3. 2010 21:34)