Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dombra

30. 12. 2007


Citace z jakéhosi cestopisného článku:
Téměř v každé jurtě visel kazašský národní nástroj- dombra. Vypadá jako větší dvoustrunná mandolína s úzkým tělem a dlouhým krkem. Oproti houslím je to nástroj mnohem jednodušší, na který umí hrát doprovodné melodie a harmonii pouze místní kazašští kjujši- muzikanti-dombristé.

Obrazek


Dombra

Tip:Pro orientační překlad anglických internetových stránek do češtiny můžete zkusit Překladač Eurotran.
dombra je dlouho-muchlal se, dva -nástroj stringed, vlastnit rezonující komoru, poněkud podobný bendžu nebo loutně, a obzvláště populární v centrálních Asijských národech.

Dombra je hrán jedním strumming s rukou nebo potrháním každý řetězec individuálně, s příležitostným zaťukáním na hlavní povrch nástroje. Zatímco dva řetězce jsou tradičně vyrobeny z šlachy, moderní dombras jsou obvykle produkovány používat řetězce nylonu.

To je tradiční nástroj centrální Asie, a je obzvláště populární v takových zemích jako Kazachstán, Kyrgyzstan, a Uzbekistán, mezi ostatními. Uzbecký dombra je obvykle unfretted, zatímco Kazkakh dombra je hrán s pražcem.

Kazakh básník, Abai Kunanbaev, je často ukazován držet dombra v klidu. Ve skutečnosti, nástroj je velmi tradiční, a mnoho udržovat to ve vysokém ocenění jako symbol nacionalismu mezi poštu -Sovětské národy Společenství nezávislých států.

Jejich být množství podobných nástrojů, které se liší velmi málo od dombra popsal tady. Turkmenistan má dutar. Tajikistan má dombura.

Viz též:

  • kobyz (skloněný nástroj, hrál jako čelo)
  • shan-kobyz (podobné harfě jew)
  • sibizghi ( flétna- jako nástroj)

Externí odkazy 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář