Jdi na obsah Jdi na menu
 


Khomus - brumle

16. 10. 2007

Brumle

Jestli ji chcete nejdříve slyšet, pak odkaz Barbatuque-baiana nebo hlavněHAM-DYT (6)od Gendose v oblíbených.

Zajímavý rozhlasový pořad Vlastislava Matouška o brumli je na:

http://www.shakuhachi.cz/dilo/media/49Brumle.mp3

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Skočit na: Navigace, Hledání
Moderní tvar nástroje
Moderní tvar nástroje
Brumle asijského typu
Brumle asijského typu

Brumle je lidový hudební nástroj patřící do skupiny idiofonů.

Pochází zřejmě z Asie; na čínské kresbě ze 3. století přnl. je vidět hudebník hrající na brumli. Do Evropy se dostala z východních plání Kazachstánu a byla známa již starým Římanům. V evropských zemích byla brumle celkem běžným hudebním nástrojem. Na našem území je rozšiřovali zejména romští kovotepci. S prvními evropskými osadníky se také dostala do Ameriky.

Obsah

[skrýt]

[editovat] Brumle ezoterická

Brumle je tradičním nástrojem sibiřských šamanů. Její ezoterika spočívá v tom, že pracuje tak, jako mantra. Její zvukové vibrace lze přijímat vnitřními dutinami hráče, ale též ozvěnou z místnosti. Zvukové vibrace pronikají energetickými kanály hráče i posluchačů a rozbíjí psychoenergetické blokády, které brání volnému toku energií. Tím se vysvětlují pozoruhodné léčivé účinky při hře na tento starověký ezoterický nástroj.

[editovat] Vzhled

V Evropě se vyrábí ze železa, ale v Asii se dodnes vyřezává z bambusu nebo palmového dřeva. Sestává z otevřeného rámečku, do kterého je vkován pružný kovový jazýček. Přestože je mnoho různých tvarů a velikostí tohoto nástroje, převládá tvar řeckého písmene Ω (omega) s prodlouženými nožičkami. U kovových brumlí bývá rámeček ohýbán z prutu a nebo kován. Do výkovku pak bývají vlisovány magické znaky.

[editovat] Vlastnosti

Výraznost tónu nástroje je citlivě závislá na štěrbině mezi jeho jazýčkem a nožičkami. Má být co nejmenší. Dobrý nástroj zazní svým základním tónem i bez brnknutí při pouhém prosátí vzduchu štěrbinou, podobně jako jazýček harmonikového „hlasu“. Barvitost tónu je závislá na šířce jazýčku a na délce štěrbiny. Výšku základního tónu udává délka a hmotnost jazýčku, může však být měněna v širokém rozsahu závažíčkem na jeho konci. Tím může být i hluboce a barvitě znějící brumle malá. Jazýček dobrého nástroje musí být střihán podél válcovacích vláken planžety resp. páskové ocele válcované za studena. Brumle zní nejvýrazněji s hranatým rámečkem z nástrojové ocele (klínovice). Prut má být do tvaru rámečku ohýbán proti jeho hraně tak, aby vytvořil ostrou štěrbinu. Povrchová úprava nástroje nesmí být prováděna louhováním (přípravky typu brunigal a pod.).

[editovat] Hra na brumli

Hráč drží brumli většinou v levé ruce a pevně ji tiskne proti pootevřeným rtům nebo až zubům – horní nožičku nástroje proti hornímu rtu (zubům) a dolní proti rtu (zubům) spodnímu. Ukazovákem pravé ruky se brnká na konec jazýčku volně kmitajícího uprostřed rámečku a mezi rty (zuby), čímž se vytváří charakteristický tón. Brnkání je možné oběma směry, zejména při rychlých změnách tónu a tempa hraní. Hra na rtech může být jen poněkud méně výrazná, než na zubech, je však jemnější a netrpí při tom zuby hráče. Profesionální hráč udrží nástroj mezi rty bez pomoci ruky, kterou pak má volnou. Ústní dutina funguje jako rezonátor i zesilovač - přemísťováním jazyku, tvarováním ústní dutiny a změnami intenzity dýchání se mění výška a síla tónu. Rytmickým prosáváním vzduchu štěrbinou při hraní se dosahuje efektu vlastního nepřízvučného a barvitého doprovodu, tak zvaného kontrování. Brumle se používá jako nástroje sólového a to až koncertního, nebo doprovodního. Jsou známy nahrávky na brumli např. J. Peška na LP deskách se Slovenským rozhlasovým orchestrem v Bratislavě.

[editovat] Nebezpečí

Při hraní na brumli je třeba být opatrný, protože náraz jazýčku do zubu je bolestivý a může způsobit trvalou frakturu zubu.

[editovat] Jiné a cizojazyčné názvy

 • česky - brumla, mrumle, grumle, židovská harfa
Morava - brumajzl
Jan Amos Komenský (Orbis Pictus) - brumlačka
 • slovensky - drumbľa
 • polsky – drumla
 • chorvatsky – drobbulja
 • rusky - вapган (vargan)
 • rumunsky - drimba
 • maďarsky – doromb
 • německy – maultrommel
 • anglicky
Anglie, Skotsko, Irsko – trump
Amerika - jaw harp, jew’s harp
 • kazašsky - shang-kobuz
 • turecky - komuz, temir-komuz, kubhiz
 • čínsky - kǒu xiàn
 • vietnamsky - đàn môi

[editovat] Externí odkazy


Brumle - starodávný nástroj

jihovýchodní Asie

Vyrábí sebuď z bambusu, nebo z různých kovů, přičemž starší je varianta z bambusu. Je to nástroj etnický, lidový, a také nástroj šamanů, jelikož hra na něj může vyvolávat stav lehkého transu.

Brumle je v současnosti lidovým nástrojem u mnoha národů Asie i Evropy a od koloniálních dob se rozšířila i do ostatních světadílů. Kupříkladu při osídlování Ameriky někteří osadníci používali brumli jako svého druhu platidlo, které využívali při obchodování s Indiány.

Brumle se řadí buď k nástrojům dechovým, nebo rytmickým, přičemž v případě druhé z možností přísluší do třídy idiofonů či lamelofonů. Sestává z podlouhlého rámu, který je buď zcela uzavřený, nebo je jeden z jeho konců otevřený. K tomuto rámu je uprostřed připevněný jazýček, který vibruje a tím vytváří základní zvuk nástroje. Velikost celého nástroje se pohybuje zpravidla mezi cca 3 až 8 cm.

2006_02_15_drumbla01.jpgHra na brumli nevyžaduje žádnou obtížnou techniku, ani dlouhé studium. Rámeček brumle se drží zpravidla v levé ruce (takto je to u praváků) a přikládá se buď na rty, nebo, u kovové varianty, na špičky předních zubů. Palcem nebo ukazovákem druhé ruky se brnká buď přímo do jazýčku, který brumli rozeznívá, nebo do výčnělku rámu brumle, pokud je tento zcela uzavřený. Zvuk, který nástroj vydává, se přenáší do ústní dutiny, kde se různě proměňuje v závislosti na pohybech v ústní dutině, v krku a na změnách intenzity dechu (dech při hře nemusí vůbec přes ústa procházet, záleží pouze na technice hráče). Při hře se díky změnám ve velikosti ústní dutiny využívá rezonance, která vyvolává změny hlasitosti jednotlivých částkových (alikvótních) tónů ve zvuku nástroje. Tím také připomíná hrdelní zpěv Mongolů a Tuvinců, nebo zvuk australského hudebního nástroje didgeridoo. Další hudební nástroj, který je podobný brumli svým zvukem i technikou hraní, je tzv. hudební luk.

Brumli je možné slyšet především v etnické hudbě národů Dálného východu (např. Huun-Huur-Tu, Yat-Kha) a severní Indie (Musafir), taktéž v lidové hudbě některých evropských národů (Rumuni, Srbové, Slováci, Němci, Rakušané, Švédove atd.), ve folku a country, ovšem i v rocku, popu (Red Hot Chili Peppers, Black Sabbath, The Who, Simon & Garfunkel, Leonard Cohen) nebo jiných hudebních žánrech (Aphex Twin).

Joe Harper
více zde


Brumle alias "židovská harfa"

Vydáno dne 21. 05. 2005 (1101 přečtení)

Brumle je starobylý nástroj, jehož stopy vedou až do jihovýchodní Asie – právě tam se kdysi hrálo na podobné nástroje vyrobené z bambusu.

Kovovou brumli znali už staří Římané. Její dávný název, který se někde dodnes používá – hlavně v severní Anglii, Skotsku a Irsku – je „trump“. V evropských zemích byla brumle celkem běžná, právě odtud si ji do Ameriky přivezli první osadníci. Měli ji pro svou zábavu a také se dala výhodně měnit s Indiány za různé věci potřebné k životu. V Americe nazývají brumli „jaw harp“ nebo „jew’s harp“. Brumle sestává ze dvou částí: otevřeného tvarovaného rámečku a pružného kovového jazýčku procházejícího středem rámečku. Hráč drží brumli většinou v levé ruce a pevně ji tiskne proti zubům – horní volný konec kovového rámečku proti horním zubům a dolní konec proti zubům spodním. Ukazovák pravé ruky brnká na konec jazýčku, který volně kmitá uprostřed rámečku.To vytváří charakteristický tón. Ústní dutina tu funguje jako rezonátor i zesilovač. Přemísťováním jazyku, tvarováním ústní dutiny a změnami intenzity dýchání se mění výška a síla tónu.

Je mnoho různých tvarů a velikostí tohoto nenáročného nástroje. Rozhodnete-li se pro brumli, můžete vybírat z laciných továrních výrobků nebo pátrat po precizních ručně vyrobených brumlích v duchu dávných tradic. „Král country music“ Roy Acuff zastává názor, že malé brumle laděné do A – vyrobené nejspíš v Rakousku před 2. světovou válkou – byly nejlepší. Vyzkoušejte někdy hru na brumli, je to docela zábavné. Začátečníkovi to může znít neuvěřitelně, ale zkušený hráč na ni dokáže bez problémů hrát melodie písní.

Grumle, brumle, rusky "vargan", maďarsky "doromb", německy "maultrommel", polsky "drumla", chorvatsky "drobbulja", rumunsky "drimba", anglicky "djushard". Děcka na moravské dědině tomu říkali brumajzl, a pan J.A.Komenský v knize ORBIS PICTUS - brumlačka.

Tolik názvů a ve světě jistě mnoho dalších pro ten kousek železa zformovaný do tvaru řeckého písmene Omega, kdy mezi nožičkami písmene je přikována ocelová lamelka. To, že se tento nástroj vyrábí ze železa, platí pouze pro Evropu. Příkladně v Asii (Indie, Tibet, Taiwan, Tichomoří) se dodnes vyřezává z bambusu nebo palmového dřeva.

Závěrem několik obrázků:
Autor: Martin Žák
Více se dozvíte, pokud nahlédnete sem

Brumle na prodej

   

rumle je starobylý nástroj, jehož stopy vedou až do jihovýchodní Asie – právě tam se kdysi hrálo na podobné nástroje vyrobené z bambusu. Kovovou brumli znali už staří Římané. Její dávný název, který se někde dodnes používá – hlavně v severní Anglii, Skotsku a Irsku – je „trump“.
Brumle na dobové ilustraci V evropských zemích byla brumle celkem běžná, právě odtud si ji do Ameriky přivezli první osadníci. Měli ji pro svou zábavu a také se dala výhodně měnit s Indiány za různé věci potřebné k životu. V Americe nazývají brumli „jaw harp“ nebo „jew’s harp“.
Brumle sestává ze dvou částí: otevřeného tvarovaného rámečku a pružného kovového jazýčku procházejícího středem rámečku. Hráč drží brumli většinou v levé ruce a pevně ji tiskne proti zubům – horní volný konec kovového rámečku proti horním zubům a dolní konec proti zubům spodním. Ukazovák pravé ruky brnká na konec jazýčku, který volně kmitá uprostřed rámečku. To vytváří charakteristický tón. Ústní dutina tu funguje jako rezonátor i zesilovač. Přemísťováním jazyku, tvarováním ústní dutiny a změnami intenzity dýchání se mění výška a síla tónu.
Dávný hráč na brumli Je mnoho různých tvarů a velikostí tohoto nenáročného nástroje. Rozhodnete-li se pro brumli, můžete vybírat z laciných továrních výrobků nebo pátrat po precizních ručně vyrobených brumlích v duchu dávných tradic. „Král country music“ Roy Acuff zastává názor, že malé brumle laděné do A – vyrobené nejspíš v Rakousku před 2. světovou válkou – byly nejlepší.
Vyzkoušejte někdy hru na brumli, je to docela zábavné. Začátečníkovi to může znít neuvěřitelně, ale zkušený hráč na ni dokáže bez problémů hrát melodie písní.

 

Brumle od nás z Country HomeZoltán Szilágyi je skutečným mistrem, který se věnuje ruční výrobě brumlí více než třicet let. Jeho jméno je dobře známé virtuózním hráčům z celého světa; jejich nejodvážnější sny se stávají skutečností právě se Zoltánovými nástroji.
Každý nástroj je ručně vyrobeným originálem, ve kterém se snoubí tradiční technologie s úchvatným a neotřelým zvukem. Začátečník bude překvapen nevídanou odezvou nástroje, profesionální hráč získá spolehlivého společníka, který nezklame jeho očekávání.


Brumle Rococo
Brumle Szilágyi Rococo

 

Zajímavý model s krouceným rámečkem a jazýčkem z výtečné slitiny chrómové oceli zaručuje vysokou kvalitu a příjemné zabarvení tónu ve všech polohách.
Nabízíme ladění C, D, G, A


 • SI 445030-C Brumle Szilágyi Rococo, C ladění 790,- Kč
 • SI 445030-D Brumle Szilágyi Rococo, D ladění 790,- Kč
 • SI 445030-G Brumle Szilágyi Rococo, G ladění 790,- Kč
 • SI 445030-A Brumle Szilágyi Rococo, A ladění 790,- Kč
 •  


  Brumle Aztec Mini

  Brumle Szilágyi Aztec Mini

   

  Jedna z nejoblíbenějších brumlí. Dobře zvolená geometrie rámečku v kombinaci s dokonale navrženým jazýčkem. Příjemně padne do ruky. Splní očekávání všech muzikantů, ať už hledají silný dynamický zvuk nebo intimní a lyričtější polohu. Ostřejší barva zvuku.
  Nabízíme ladění C, D, G, A


 • SI 445060-C Brumle Szilágyi Aztec Mini, C ladění 890,- Kč
 • SI 445060-D Brumle Szilágyi Aztec Mini, D ladění 890,- Kč
 • SI 445060-G Brumle Szilágyi Aztec Mini, G ladění 890,- Kč
 • SI 445060-A Brumle Szilágyi Aztec Mini, A ladění 890,- Kč
 •  


  Brumle Black Fire

  Brumle Szilágyi Black Fire

   

  Masivní a energický nástroj vyrobený z odolného materiálu. Začátečníky potěší hned v počátcích dobrý výsledek, virtuózní hráče zas pružnost a široké možnosti využití této brumle. Jistý a spolehlivý partner v každé tónině.
  Nabízíme ladění C, D, G, A


 • SI 555230-C Brumle Szilágyi Black Fire, C ladění 990,- Kč
 • SI 555230-D Brumle Szilágyi Black Fire, D ladění 990,- Kč
 • SI 555230-F Brumle Szilágyi Black Fire, F ladění 990,- Kč
 • SI 555230-G Brumle Szilágyi Black Fire, G ladění 990,- Kč
 • SI 555230-A Brumle Szilágyi Black Fire, A ladění 990,- Kč
 •  


  Brumle Baykal

  Brumle Szilágyi Baykal

   

  Nástroj pro skutečné profesionály, ve kterém se snoubí neobyčejná síla se starobylým vzhledem. Veškeré vaše hudební představy můžete vložit do zvuku této brumle. Je uzpůsobená k ryčnému "křiku" i jemné "mluvě".
  Mistrovské dílo mistra Szilágyiho.
  Nabízíme ladění C, D, E, G


 • SI 555800-C Brumle Szilágyi Baykal, C ladění 2.490,- Kč
 • SI 555800-D Brumle Szilágyi Baykal, D ladění 2.490,- Kč
 • SI 555800-E Brumle Szilágyi Baykal, E ladění 2.490,- Kč
 • SI 555800-G Brumle Szilágyi Baykal, G ladění 2.490,- Kč
 •  


  Brumle

  Brumle "Made in USA"

   

  Unikátní brumle vyrobená v USA je opatřena ochranným lakem.
  Ladění univerzální


 • JH 001US Brumle "Made in USA", univerzální 490,- Kč

 • No a já jsem si na semináři v Rusavě koupil od Gřegoře (manažer Gendose) něco podobného (a hned 2 drumle, protože dal za dobrou cenu):
  Kyrgystan • Temir Komuz • Copper Std I • KHK-1 [ Item No.: KHK-1 ]
  Kyrgystan • Temir Komuz • Copper Std I • KHK-1 Small, handforged copper jew's harp
  Very slim tongue with a long end
  Brilliant sound
  Comes with wooden case

  Length: approx. 5,5 cm (2.1")

  [Sound sample 54kb]


  45.00 €

  Je to prý přímo nástroj od jenisejských kyrgyzů, má jinépouzdro, je celý železný (mosazné tam měl taky, ale vybíral jsem podle zvuku).
  Mám ještě jeden český (koupený v hudebních nástrojích), je hlubší a rád na něj hraju. Gendos ho zkoušel a prý je óčeň charóšij.

   

  Komentáře

  Přidat komentář

  Přehled komentářů

  Brumle.cz - první česká brumlařská základna

  (Petr Jasinčuk, 22. 2. 2013 22:14)

  Ahoj Všem! Chtěl bych Vás všechny upozoznit na oficiální český projekt zaměřený na brumle. Zde se dovíte spoustu zajímavých informací o ohledně workshopů hry na brumle. http://www.brumle.cz

  RE: seminář

  (Franta, 19. 3. 2010 21:56)

  Ahoj Martine, z důvodů, o kterých moc nevím a nechci je proto komentovat, jsou prý termíny seminářů na uvedených stránkách nejisté, spíše nereálné....
  Jestli chceš vidět Gendose, kontaktuj paní Svatavu Drlíčkovou (S.Drlickova@seznam.cz),která Gendose pozvala v dubnu do ČR a nějaké akce s ním organizuje. Budu tam taky. Čau F

  Seminář

  (Martin, 19. 3. 2010 20:02)

  Ahoj Franto, víš něco o tomto semináři co pořádá Gendose? Seminář WORKSHOP OF KHOOMEI, THROAT SINGING (30'th of april – 2'nd of May 2010). Psal jsem mu na email akt@akt.art.pl ale ještě neodpověděl tak mam strach abych to neprošvihl. Prosimtě - mam mu napsat znovu, nebo udělat něco jinýho? (zavolat) Díky

  RE: semináře

  (Franta, 28. 9. 2009 0:04)

  Studuji muzikoterapii na UP v Olomouci u Luboše Holzera. U něho jsem kdysi absolvoval kurs bubnování na djembe a díky němu jsem se nasměroval do této oblasti...
  Součástí studia jsou i povinné týdenní semináře. Dvakrát jsem tedy strávil bezva týden s Gendosem na semináři hrdelního zpěvu a šamanství...


  viz
  http://www.info-olomouc.cz/muzikoterapie/index.htm

  Semináře

  (Martin, 27. 9. 2009 20:37)

  Díky moc za info :-), zajímalo by mě, na jaké to semináře chodíš, jsou to ty přímo Gendoseho, nebo jiné, byl sem teprv na Alikvotnim festivalu 5.9.09, takže nemam ještě moc přehled kam se kde dá jít, ale rád bych ještě někam (tim myslim na alikvot. zpěv, nebo na brumle a tak).

  Ještě k brumli

  (Franta, 26. 9. 2009 20:16)

  Tady je kontakt na Grzegorze, to je manažer Gendose z Polska. Na jejich www ( Gendos yurta 2 na mých stránkách v oblíbených odkazech) je program koncertů u nás. Můžeš mu napsat česky a domluvit se, určitě nějaké brumle mají s sebou.

  akt@akt.art.pl

  telephone and fax +48757551971

  mobile

  Grzegorz +48602303374

  Kasia +48660451808

  skype: aktgrzegorz

  Moje brumle

  (Franta, 26. 9. 2009 20:01)

  Ahoj Martine,posílám odkaz na stránky, kde se dá brumle od Szilágiho objednat:
  http://www.countryhome.cz/brumle.htm#prodej
  Já sám nemám žádné zkušenosti s tímto způsobem nákupu. Nejdříve jsem si koupil brumli naší výroby v hudebních nástrojích (cca 130,-Kč), přímo od Gendose jsem koupil na seminářích další dvě( z Kirgizie a altajskou-na tu hraju nejvíc), pak jsem šamanský buben vyměnil za Dan Moi ( původem z Vietnamu,vyrobeno v Německu. Hraje výborně, ale je trochu subtilní, snadno se ohne). Jinak čekám, až se znovu potkám s Gendosem a bude mít něco nového. Víc Ti asi neporadím. Měj se F

  Brumle

  (Martin, 26. 9. 2009 16:14)

  Ahoj, rád bych se zeptal, kde si můžu podat objednávku na nějakou z těchto brumlí ( od Zoltána Szilágyiho ), nebo v na jakých stránkách se dá koupit kvalitní brumle.? - Mám totiž sériově vyráběnou a to mě moc nevyhovuje, Díky, M.